Dynamické události

Svět se mění a měnit se bude!

Jednou z velkých změn od původního titulu Guild Wars je nahrazení klasických úkolů (questů) novým propracovaným systémem eventů, klasické questy pravděpodobně hra nebude obsahovat vůbec. Tyto události budou na rozdíl od původních úkolů (pro jednotlivce nebo partu hráčů) probíhat v mnohem větším měřítku. Budou probíhat v určitých částech světa. Každá blížící se událost bude včas oznámena všem hráčům v dané oblasti, takže se budou moci zúčastnit. Účast, nebo neúčast ovlivní následující vývoj části světa, ve které se událost odehrávala. Dá se říci, že každý hráčův čin vyústí v ať už kladné, nebo záporné následky. Hra bude také obsahovat skryté události, které se budou odemykat v průběhu času a na základě splnění nebo nesplnění předchozího úkolu.

Zde je pár příkladů, jaké události se mohou dít ve světě:

 • Pokud hráči nebudou pravidelně zabíjet monstra v určité oblasti, monstra zesílí na tolik, že zaútočí na pevnost a obsadí ji. V tom se hráčům otevře nová možnost, a to, pokusit se dobít pevnost nazpět.
 • K vesnici se blíží drak. Hráči v blízkosti této vesnice se mohou rozhodnout s drakem bojovat a vesnici bránit. Pokud uspějí, drak uteče, nebo zemře a bránící hráči budou odměněni. Pokud hráči při obraně selžou, drak zničí pro vesnici důležitý most, který se vesničané pokusí opravit. V této chvíli se hráčům otevře možnost vesničany bránit před loupeživými bandity, kteří vidí příležitost k útoku.
 • Ve třetím příkladu se hráč nachází na vojenské základně do které se právě vrátil průzkumný tým. Může zaslechnout varování zvědů, že se blíží zástup kentaurů, kteří mají v úmyslu základnu obsadit. Hráč se může zůčastnit následující obrany základny. Pokud bude útok odražen, hráči bude nabídnuto přidat se k následnému protiútoku. Pokud při obraně neuspěje, nebo na základně nebude a bude dobyta, může se přidat k ostatním vojákům z blízkého města k pokusu o dobytí základny zpět.
 • V dalším případě se hráč prochází po známé cestě, ale tentokrát na ní spatří putující karavanu, ke které se může přidat a bránit ji před bandity, nebo pokračovat podle svých původních plánů.

ArenaNet si dal při vývoji Guild Wars 2 za cíl vytvořit nový revoluční systém událostí, dynamický svět a především posunout hry tohoto žánru o krok dále.

Jednou z věcí která se v Guild Wars 2 neobjeví bude klasický quest system – NPC s vykřičníky nad hlavami, dlouhé a kolikrát nečtené popisy vypovídající o tom, co se během plnění úkolu odehrává.  V novém systému událostí vám zadání úkolů vyplnyne z toho co uvidíte a uslyšíte.

Příklad z GW2:

Vesnice je pod útokem draka. Namísto čtení několika odstavců o tom co se děje ,jednoduše uvidíte hořící domy a stoupající kouř nad vesnicí. Lidé budou v okolí vykřikovat o útočícím drakovi a v soudedních městech se budou stráže snažit naverbovat odvážné dobrovolníky.

Druhou chybou, kterou se snaží napravit je ta, že v klasických MMO vám úkol sděluje co se ve světe při jeho plnění děje, ale ve skutečnosti tomu tak není a svět zůstává nezměněný.

Příklad klasického MMO:

Postava vám zadá úkol, ve kterém vám sděluje, že se obři chystají zničit jeho dům a vaším úkolem je pobít je. Tak tedy půjdete a pobijete zadaný počet obrů postávávajících někde na louce. Aby úkol mohl v budoucnu splnit jakýkoliv další hráč, obři nejsou opravdovou hrozbou a nikdy nezaútoči. Nedělají tedy to,  co je uvedeno v zadání úkolu. Hra vám lže!

ArenaNet věří, že toto není zprávná cesta a proto když vám postava sdělí, že je její dům pod útokem, tak hrozba bude skutečná a pokud hráči nezasáhnou, tak  dům bude obry zničen.

“Živý” herní svět bude postaven právě na systému událostí a dynamičnosti bude dosaženo tak, že akce a rozhodnutí hráčů povedou k odstartování řetězců událostí, které povedou ke změnám ve světě.

Příklad z GW2:

Nepřátelská armáda dredge  pochoduje z jejich hlavní základny. Hráči budou žádáni, aby svým spojencům pomohli tuto armádu zastavit. Pokud bude nepřátelská armáda poražena, otevřou se nové možnosti. Hráči dostanou možnost probojovat se až do základny nepřítele, postavit se jejich veliteli, osvobodit spřátelené jednotky, které zde byly v zajetí a dokonce bránit obsazenou základnu proti přívalu dalších dredge z podzemí.

Na druhou stranu pokud hráči boj s původní armádou prohrají, nepřítel si vybuduje pevnost na přátelském území. Z jejich hlavní základny sem budou proudit další jednotky, zásoby a v pevnosti budou stavěny zdi a obranné stroje, které jim v budoucnu pomohou v obraně. Pak nepřítel začne napadat oblasti v okolí, vysílat odstřelovače do kopců, které máte možnost včas zastavit, nebo obsazovat okolní vesnice, které budete mít možnost vydobít zpět.

Všechny tyto události povedou k sérii událostí dalších, kde příčina a následek je spojena přímo s činy hráčů. Takových a mnoho podobných událostí bylo do hry navrhnuto přes tisíce.

Výzvou MMO hry je vybudovat svět, ve kterém mohou stovky hráčů spolupracovat a pociťovat smysl komunity, nikoliv pociťovat ostatní hráče jako hrozbu. Systém událostí je navržen tak, aby pro hráče byla výhodná spolupráce jak při zabíjení monster, tak i při plnění úkolů a snaží se spravedlivě všechny hráče odměnit za jejich účast. Aby byl poměr hráčů a nepřátel vyvážený, bude se měřítko událostí měnit podle příchodů či odchodů hráčů.

Dynamický systém událostí je výzvou pro hráče, kteří rádi prozkoumávají každý kout mapy. Díky změnám, které budou probíhat jakožto výsledek událostí bude na mapě ztále něco nového. Například obsazením vesnice jakoukoliv stranou se změní její architektura.

Jako bonus jsou po světe ukryty stovky údálostí, které může spustit pouze hráč. Například nalezení vstupu do jeskyně v hlubokém oceánu a odebrání zářivého prstence může uvolnit nebezpečná stvoření z jejich vězení, které hned na to začnou napadat obchodní lodě. Dalším příkladem je přečtení zaříkávadla v čarodějove knize ve starých ruinách na vrcholku hory, které otevře portál do jiného světa, z něhož na náš svět začnou přicházet růzé stvůry.


Otázky & Odpovědi

Dynamický systém událostí, tolik proklamovaná novinka Guild Wars 2, na kterou se všichni těšíme a které se zároveň hodně hráčů obává, byla nedávno představena oficiálním článkem od Colina Johansona. A jak už to bývá, nestačilo to, hráči se začali zajímat, začali se ptát. ArenaNet hráče vyslyšel a přišel s článkem, ve kterém jsou odpovědi na nejčastější otázky. Po rozkliknutí naleznete souhrn novinek a snad se tedy trošku zvedne ona mlha nevědomosti, která se kolem systému událostí vznáší.

 • Události se automaticky resetují, pokud se dostanou do slepé uličky. Takže když například umře důležité NPC a žádný z hráčů ho neoživí, systém se postará, NPC oživí a celou událost znovu nastartuje.
 • Změny, které událost provede v herním světě, nebudou na stálo. Po určitém čase se svět obnoví, ale doba to prý bude dost dlouhá na to, aby hráči přišlo, že jeho akce měli na svět dlouhodobý dopad.
 • Každá událost funguje jako řetěz, který zase ovlivňuje další řetězce událostí. V případě velkých cyklických událostí například trvá přes hodinu, než se cyklus otočí, u menších pak přibližně 15 minut. Některé události se zase objevují jen v určitou dobu nebo jen za určitých podmínek.
 • Pokud jedna linie události dosáhne konce, tak v takovém stavu prostě vydrží dokud, pokud je cyklická, se sama nezačne vracet do začátku, nebo dokud někdo nesplní podmínky úkolu.
 • Události se vzájemně ovlivňují a to dokonce v reálném čase. Pokud tedy hráči pracují na dvou událostech, které se týkají jedné vesnice a splní úkol, obě vítězství se promítnou na oné vesnici.
 • Za splnění událostí hráč nebude odměňován předměty. Místo toho budou odměnou zkušenosti, body karmy a zlato. Cílem je nenutit hráče čekat na specifické události jen proto, že potřebují určitý předmět.
 • Loot bude padat ze zabitých monster, ale bude stejný pro všechny, kteří se podíleli na smrti oné příšery. Takže se žádné kradení předmětů nekoná. A v případě dokončení úkolu, ať už úspěšně či nikoliv, bude všem zúčastněným dána odměna. Její výše pak záleží na tom, zda hráči zvítězili nebo ne.

distantpumphousefires

 • Hráčům bude zamezeno aby jakýmkoliv způsobem kazili hru ostatním ( např. úmyslné zavinění selhání eventu)
 • Eventy se budou přizpůsobovat počtu hráčů. Jejich vyšší level (oproti obtížnosti) ho udělá pouze lehčí
 • Hráči nedělají samostatné volby v eventu. Je na nich pouze rozhodnutí, jestli se do eventu zapojí.
 • “Klasický” quest jak ho známe z jiných her se v GW2 neobjeví. Bude nahrazen eventy, osobní dějovou linií a dungeony.
 • V každé oblasti na mapě (v dosahu hráče) by měl neustále probíhat alespoň jeden event. V případě (pouze teoreticky), že nebude žádný v dosahu, bude mít hráč jiné možnosti postupu – platí i pro hráče kteří se eventů nechtějí účastnit.

GW

Další články

72 komentářů k “Dynamické události”

 • avatar

  Dreamer: Přesně tak jsem to myslel a už mlčím :)

 • avatar

  chci hrozne moc prozkoumat ten hrad v pozadi, doufam ze je vyrobeny z cokolady

 • avatar

  To je Divinity Reach ne? (soudím podle toho že to vypadá jak minas tirith :)

 • avatar

  Víš co, doufám že ještě existuje hodně lidí, který se chtěj u hry bavit a ne onanovat nad hezkejma obrázkama. Jinak to vidím stejně jako ty, bejt gw2 v gw enginu, nestane se vůbec nic. Bez realtime shadows, rozbitelnýho prostředí a podobnejch pro zážitek nepodstatnejch věcí. Nevíme vůbec jak budou dělaný eventy, na tohle všechno je zatim moc brzo ještě.

 • avatar

  warsong klidni sve cetne hormony

 • avatar

  To mělo bejt Dreamerovi:)

 • avatar

  Taralis: Rozkaz pane.

 • avatar

  Tady je další screen. http://ve3dmedia.ign.com/images/05/77/57738_GuildWars2-Screenshot-19.jpg

 • avatar

  tj screen z prvniho traileru. Ale ty hory vypadaj suprove

 • avatar

  To jo nad tímhle jsem slintal já rád takové výhledy :)

 • avatar

  diky za konec ostre debaty :-) pokud ale chcete pokracovat tak jsem v tom tolerantni kdyz to neni tam co to nema bejt… :-P takze bych rekl ze topic na foru neni problem :-D

  taky jsem si rikal jestli to neni divinity’s reach ale pak jsem to porovnal s obrazkem (mesta a usedlosti) a prijde mi ze tohle ma vyssi a ostrejsi veze :)

 • avatar

  Hej vůbec, stejně už s tim nic neudělám. Vývoj jde určitym směrem a očividně to lidi baví, měnit nechtěj, tak proč ne. Však máme ty starý pařby s rozplizlou grafikou a kdo ví, třeba ještě jednou, dvakrát za rok vyjde dobrá hra. Klidně i hnusná, ale hlavně ať na chvíli zabaví.

 • avatar

  Jsem prozkoumal ještě jednou a pořádně ty screeny a je tam vidět, že na obloze a vzdušných efektech udělali pěkný kus práce – ty obláčky na 1. screenu jsou před tím hradem, který půjde určitě prozkoumat a nebude to jen textura, na tom 2. jsou vrcholky hor v mlze a to by bylo aby se na ně nedalo vystoupat :)

 • avatar

  ArenaNet slibuje báječnou zábavu a grafiku i na středně výkonných počítačích. Takže pokud nám to ty naše sestavy, co máme doma dovolej hrát (což je jasný, že jo), tak je i velká šance, že si to zahrajeme na doporučený nebo na nejvyšší detaily. A když už dnešní technika dokáže dělat fakt pěkný pořádný hry, tak přece nebudeme litovat, že je nedělaj hnusnější :-D v případě GW 2 to bude doufám spojení jak nádherný pastvy pro oči, tak skvělý hratelnosti :)

 • avatar

  čím víc čtu, tím víc slintám a tím víc utírám klávesnici :)

 • avatar

  Pekne od vas ze ste tu spomenuli aj moju oblubenu hru Europa Universalis :) :D ale k veci.. nahodou priblizny datum vydania by nebol ? :)

 • avatar

  Tornolian: http://guildwars2.cz/kdy-to-bude-hotove/#more-2200 ArenaNet nikdy nedali ziadny datum vydania… datumy vydania a bety v eshopoch su vycucane z prsta… Kedy to vyjde nikto nevie…

 • avatar

  Neni tu nejaky preklep alebo co ? lebo to znie jak blbost
  Události se automaticky resetují, pokud se dostanou do slepé uličky. Takže když například umře důležité NPC a žádný z hráčů ho neoživí, systém se postará, NPC oživí a celou událost znovu nastartuje.

  Nemalo to byt nahodou tak ze ked to NPC lahne tak padol event a ide sa na dalsi , napr oslobodeie lokace alebo co ja viem nejake pomstenie ? Jaky zmisel ma resetovanie ?

 • avatar

  Gandalaaf: je to prelozene dobre… a ma to zmysel napr. takyto: dajme tomu, mas ochranit npc, ktore sa snazi dostat na nejake miesto ale nepodari sa Ti to, event nedokoncis a pojdes hrat iny… npc zostane mrtve ale novy hraci, ktory k nemu pridu ho neozivia (napr. nemusia vediet, ze je to event…), tym padom by event ostal na mrtvom bode a nikto by ho nedokoncil, preto sa event potrebuje resetnut… npc sa respawne na zaciatok, a novy hraci mozu hrat event od zaciatku… Alebo iny priklad: kdesi bol spomenuty priklad na event spusteny hracom, ked hrac nieco spusti a najde skrytu jaskynu a tam nejakeho RaidBossa… zabije, ho ziska cennosti… a event sa potrebuje resetnut aby potovru mohli zabit dalsi hraci…

 • avatar

  Majky : cakal som okamzity reset , ak to je takto jak pises je to v pohode ale ak by to bolo jak na ukazkde kde na dedinu utocia kentauri a dajme tomuje v nutri naky velky ujo , kentauri ho sundaj lebo sa budem kochat jake maj pekne kopytka a nebudem branit , tak sa hned resetne a mozem ist von od znova , zas hladat vesnicanou atd . Tak jak si to napisal to dava zmysel a popravde ma to ani nenapadlo . Mna skor zajimala ta moja verze

 • Reagovat

  You must be logged in to post a comment.

  Created by Vivi Pic s.r.o.. Copyright © 2008-2019 GuildWars2.cz. All Rights Reserved.

  Guild Wars 2, ArenaNet, NCsoft, the Interlocking NC Logo are trademarks or registered trademarks of NCsoft Corporation.

  All other trademarks are the property of their respective owners.