Budování Guildy v Guild Wars 2 – Část první: Plánování

Určitě jste už přemýšleli nad tím, co budete dělat in-game a samozřejmě v jaké komunitě. Řeč je o guildách. Většina z vás si už svou vysněnou guildu našlo a ti kteří takové štěstí ještě neměli, možná přemýšlí nad tvorbou vlastní. Portál guildwars2guru.com se zabývá právě touto tématikou a proto přináší článek o tvorbě guildy jako takové. Já jsem jejich článek přeložil a přináším vám ho, aby si i ne-angličtináři mohli počíst, o co v leaderství takové guildy vlastně jde.

Rozběhnout a dokázat udržet guildu je velice těžký úkol a stěhování guildy z jedné hry do jiné o to těžší. Tento článek určený guild leadrům a potenciálním guild leadrům se pokusí těmto jedincům pomoci s formování guildy v Guild Wars 2.

Tento článek se bude skládat ze tří částí, takže pokud jste, to co jste hledali, nenašli zde – bude určitě v dalším.

 

Předtím než vytvoříte Guildu

Je tu mnoho věcí, které si musíte rozmyslet, než se do budování guildy pustíte, některé z nich snadno upadnou v zapomnění. Tady je několik otázek, které byste si měli položit. Jestliže jste již existující klan, nebo guilda mnoho z nich máte již zodpovězeno.

 

Základní

 1. Zapracujte na tom, jakým druhem guildy byste chtěli být. Stejný jako jste byli doposud, nebo úplně změníte směr? Budete zaměřeni více na PvP, PvE, nebo RP, casual (nehrotící pozn. red.) nebo hardcore? Vrána k vráně sedá, takže pokud jste PvE casual guildy, je nepravděpodobné, že budete rekrutovat hardcore PvP hráče.
 2. Jak se bude vaše guilda jmenovat? Zůstane jí staré jméno, nebo jí pojmenujete jinak? Jak o tom rozhodnete?
 3. Jaké pravidla v guildě si stanovíte? Bude to takový pověstný holubník, nebo bude mít přesně stanovená pravidla? Budete mít věkový limit?
 4. Kde bude váš domovský server? Chystáte se vybrat náhradní, pokud se lidé nebudou schopni napojit na ten hlavní? Jak zvládnete situaci, když se lidé nebudou moci dostat na server, který budou chtít?
 5. Připravte si fórum. Možná mu budete chtít udělat nový design, nové logo a samozřejmě o tom informovat své guildovní členy. Jestliže doposud nemáte fórum, na trhu je několik fór – ať už placených, nebo zdarma.

 

Guildovní hierarchie a práva

 1. Kdo bude dělat oficíry? Budete potřebovat sortu ranků? Osobně pracuji se šablonou „jeden oficír na deset lidí v guildě“ a pokud jsou u vás v guildě lidé z několika-ti časových zón, zajistěte, aby byl vždy on-line jeden z oficírů. Naslouchejte pocitům členů, pokud potřebujete méně oficírů – tak učiňte, jak je potřeba!
 2. A co vliv? Vadí vám kolik guildovní členové vydělávají? Kdo z guildy bude moci utratit, tyto našetřené „penízky“?
 3. Jaká bude vaše bankovní politika? Bude moci každý vybírat a vkládat, nebo jenom oficíři? Kdo bude mít na starosti banku – třídění, přeskládávání atd.?
 

Nábor a Guildovní capy

 1. Jak budete dělat nábor lidí? Spamováním kanálu na vašem serveru, zveřejňováním informací na fóru, nebo jen přes známé?
 2. Spočítejte, kolik lidí jde z předchozí guildy (hry) a kolik vás tedy bude (čtěte níže v „Jak funguje Guild cap“).
 3. Ujistěte se, že potenciální zájemci ví o vaší náborové politice a jak bude (nebo nebude) probíhat náborový rozhovor. Takhle bude každý vědět na čem je, dříve než bude „pozdě“.
 4. Jaký je váš postoj k multi-guildování? Budete trvat na věrnosti ke guildě, nebo budou moci členové změnit guildu kdykoli? Budete limitovat vaše oficíry pouze na vaší guildu, nebo budou moci jít také, kam chtějí?
 5. Komu dáte přednost na připojení se do guildy, při startu hry? Samozřejmě vašim oficírům, ale komu dalšímu?
 

Komunikace je klíčem úspěchu

 1. Rozhodnout se (pokud jste to už neudělali), který komunikační voice systém zvolíte pro komunikaci mimo hru. Nabídnout, ukázat a pomoci nastavit takový program ostatním členům guildy a otestovat jej ještě před spuštěním hry.
 2. Kdo tyhle programy bude platit? Vy? Budete mít darovací systém?
 3. Vyjednejte si s členy, co od nich očekáváte ještě před spuštěním hry. To obsahuje takové věci jako: přerozdělování peněz do guildy banky, aby se další přátelé mohli připojit do guildy, a hlavně server, který chcete mít jako domovský a případně alternativu.
 4. Vymyslete nějaké události a aktivity, které budete moci podniknout s guildy a to nejlépe v prvních pár týdnech od spuštění (stmelování kolektivu je důležité, ale mě nikdo od expení jen tak nedostane! pozn. red.).

 

Guildovní cap

Zpočátku budete potřebovat jeden stříbrný pro založení guildy. Tím se vám otevře minimální členský strop (cap) – 50 hráčů. Pro zvýšení capu budete potřebovat dvě věci: Za prvé dostatek peněz pro další stupeň a zadruhé dostatek reprezentujících členů, pro kvalifikování se na strop.

Můžete zvýšit váš guild cap, když si promluvíte s „Guild Register NPC“, který je k nalezení v každém hlavním městě (každá rasa má překvapivě jedno hlavní město pozn. red.). Ujistěte se, že máte dostatek lidí on-line a kteří reprezentují guildu, abyste splnili kritéria pro další stupeň.

 Každý stupeň stojí následující sumu:

 Suma

 

Jsou zde tři způsoby jak si obstarat peníze na zvýšení capu:

–        Nafarmit si peníze sám

–        Koupit gemy a změnit je v peníze

–        Požádat guildovní členy o přispění na zvýšení capu

 

Jestliže si zvolíte poslední možnost, doporučuji o této záležitosti informovat vaše členy ještě před spuštěním hry – aby věděli, co mají očekávat.

Nezávisle na tom jakou cestou se vydáte, při tvorbě guildy, budete muset zvládnout guildovní očekávání jak a kdy se budou moci přidat. T oje jeden z důvodů, proč je důležité vědět, kolik lidí se bude chtít připojit do guildy a tak si ujasnit kolik peněz utratíte při spuštění hry.

 

O Aliancích

Prozatím funkce aliance z Guild Wars není v Guild Wars 2 obsažená. To znamená, pokud máme v Guild Wars alianci a přejete si zůstat v jednotlivých guildách, bez rozdělení, nebo pokud jste příliš velcí, než aby vás pojmula guilda s max. capem 500 hráčů – budete muset najít jiný způsob komunikace mimo hru, než se Arena Net osmělí a přidá tuto funkci do hry.

Protože nemáme potvrzené žádné funkce pro komunikaci v alianci, je velice důležité, abyste si naplánovali komunikační kanál při spuštění. Napadá mě Steam, Xfire nebo Mumble – jejich společný chat zlepší vaší schopnost komunikovat v alianci. Nejsou nejlepším prostředkem k takové komunikaci, ale lepší než nic.

 

 Guildovní struktura

Měli byste také zvážit jakou strukturu v guildě si zvolíte. Guild Wars 2 vám nabízí nespočet oprávnění. Budete chtít najít rovnováhu mezi dáním hráčům velké pravomoci, nebo naopak skoro žádné. Oprávnění jsou:

 –        Editace ranků

–        Editace guildovního erbu

–        Možnost ukořistění/vzdání se tvrze

–        Vylepšení čekaček

–        Modifikování upgradů za běhu

–        Aktivace upgradů pro stavění

–        Editace MOTD (messsage of the day – zpráva dne)

–        Zobrazování guildovního erbu

–        Výběr z guildovní banky

–        Vkládání do guildovní banky

–        Ukládání pokladů

–        Výběr pokladů

–        Příjem nových členů

 

Například člověk, který bude moci řídit guildovní banku, může mít zároveň normální členské práva, kromě práva právě na guildovní banku. Povyšte lidí, kolik potřebujete, můžu jen doporučit – povyšte alespoň jednoho člověka hned při spuštění hry (samotnému se blbě zvládá tolik věcí pozn. red.).

Pozn.: Musíte mít rank „New Members“ (Noví hráči), jinak nebudete moci přijímat nové hráče!

 

Vypořádání se servery a regiony

Asi největší zmatky můžou nastat po stránce serverů. Mnoho hráčů zvažuje, co bude dělat, jestliže se nedostanou na server, na kterém hrají jejich přátelé a guilďáci.

–        Budete se moci připojit do guildy i když jste na jiném regiónu, nebo na jiném serveru. A to díky mechanice hostování (guesting mechanic).

–        Budete moci spolu chodit jak PvE tak PvP, nezáleží, na jakém serveru jste. Dokud se nacházíte na stejném regiónu (US & US/EU & EU).

–        Guildovní pokec a maily fungují, v nezávislosti na tom na jakém serveru jste.

–        Budete moci hrát s EU hráči, i když žijete v US (a naopak).

–        Nebudete se moci však zúčastnit WvW s vaší guildou, pokud jste na jiném serveru.

 

 Můžete také samozřejmě změnit server, ale pouze každých 7 dnů. Poplatky za transferu se mění podle populace cílového serveru: 

–        1800 gemů za transfer na server s vysokou populací

–        1000 gemů za transfer na server s mírnou populací

–        500 gemů za transfer na server s malou populací

 

 

„Bojím se, jak dobrý bude můj server“

Krátká odpověď je – nikdo vám na tohle nedokáže odpovědět. Ne-mnoho guild se už rozhodlo, na jaký server půjdou a ještě méně guild své rozhodnutí uveřejnilo.

Můžu vám doporučit, zajistit si guildy, které znáte, aby šli na stejný server jako vy – takže ať už bude komunita na serveru jakákoli, vy budete mít vždy bezva lidi, se kterými si hru užijete. Je také důležité si uvědomit, že nebude existovat něco, jako „perfektní server“.

Další otázka, kterou byste si měli položit – Budou vás obtěžovat užívání jiných jazyků na vašem serveru? Jestli ano, ujistěte se, že se vydáte na server, který vám jazykové a kulturně nejvíce vyhovuje. V současnosti jsou pouze dva separátní jazykové servery – francouzské a německé.

 

Obecně

Nemáme pevné odpovědi na některé detaily, co přesně dělat a co ne, ale myslím, že můžu bezpečně říci, pokud se nechystáte strávit většinu času WvW, přechod na jiný server, není taková katastrofa, jako u jiných MMO. Proto, pokud plánujete guildu, snažte se dát prioritu těm, kteří budou WvWem žít.

 

 

Doplňování mezer

Mnoho herních mechanik budou pro vás a pro vaše členy neznámé, proto se vyplatí si něco málo o nich přečíst, před pouštěním se do budování guildy (hlavně o guildovních funkcí jako: reprezentace, vlivu a multi-guildování).

 

Shrnutí

Plánování guildy je těžká práce. Je zde plno věcí, které musíte zvážit a i tak, není tu jistota, že se vaše guilda dostane přes prvních pár dní. Je lákavé si myslet: „Vše udělám v den, až to přijde,“ ale tenhle přístup vás přivede jen do maléru, nebo vám zminimalizuje zábavu při spuštění hry.

V dalších dílech se podíváme na věci, které byste měli zvážit, když máte již guildu rozjetou a na detailní rozpis guildovního vlivu, který vám umožní naplánovat nejlepší způsob, jak získat maximum Guildovních úsilí (efforts) v co nejkratším čase.

 Zdroj: guildwars2guru.com

46 komentářů k “Budování Guildy v Guild Wars 2 – Část první: Plánování”

 • avatar

  @Slecinqa: co našli ? :)

 • avatar

  Se chci zeptat, mozna to tu už někdo řešil, ale jak se světama? Co tu třeba udělat anketu s několika vybranejma světy a by se co nejvíc lidí odsud sešlo právě na tom jednom.

 • avatar

  @Kolner: bude zde seznam guild, každá guilda bude mít napsáno, na kterém serveru sídlí, takže si můžeš pak vybrat

 • avatar

  @Ficik : A nevíš kdy se ten seznam začne vytvářet?

 • avatar

  @SedlakZabijak: Až budou zveřejněny servery

 • avatar

  Chcem hrať s Čechmi a Slovákmi ale nechcem isť na žiadny čisto CZ/SK realm ako vo WOWku na Drakthule napr..bieda..chcem milion ludi a fakt velky server =D

 • Reagovat

  You must be logged in to post a comment.

  Created by Vivi Pic s.r.o.. Copyright © 2008-2019 GuildWars2.cz. All Rights Reserved.

  Guild Wars 2, ArenaNet, NCsoft, the Interlocking NC Logo are trademarks or registered trademarks of NCsoft Corporation.

  All other trademarks are the property of their respective owners.